Kurallar

4×4 TEK POTA LİGİ TALİMATNAMESİ (EK 1)

 1. GENEL İŞLEYİŞ
 2. Gruplar 5’li olarak organize edilir. Grupların da ilk 4(dört) sırayı alan takımlar bir üst tura çıkar. Sıralamada puanların eşit olması halinde; öncelikle takımların kendi arasındaki averaja, eşitliğin devamın da genel averaja bakılacaktır.
 3. Grup müsabakalarında galibiyet de2, mağlubiyet 1 puankazanılır.

c.Gruplardan çıkmayı başaran takımlar; tek müsabakalısistemdesırasıyla Çeyrek Final, Yarı Final ve Final müsabakası oynayacaktır.( Gerektiğinde play offmüsabakaları da oynanacaktır.)

 1. Takım kadroları, maksimum oyuncu sayısı 10 oluşur.

e.Müsabakalar Pazartesi ve Perşembe günleri oynanacaktır. Organizasyon Komitesi olağanüstü durumlarda,müsabaka günlerini değiştirebilir.

 1. 3 sayı çizgisi ve içerisinden atılan tüm basketler de 1 sayı kazanılır.
 2. 3 sayı çizgisinin dışından atılan tüm basketlerde 2 sayı kazanılır.

ğ. Sürenin eşitlikle sonuçlanması halinde; müsabaka sonunda oyun alanında olan oyuncuların katılımıyla her iki takım 4adetserbest atışı kullanır. Serbest atışlar sonucunda, daha fazla atış gerçekleştiren takımmüsabakayı kazanır.Eşitliğin bozulmaması halinde; seri serbest atışlar ( Tekli serbest atış ) ile sonuç belirlenir.

 1. İki takımın puanlarının eşit olması halinde, iki takım arasında gerçekleşenmüsabakaya bakılır. İkili averajda üstün olan,üste çıkar. İki takımın gruptaki müsabakaları berabere bitmişise; o müsabakasonunda gerçekleşen serbest atışlarda galip gelen takım üste çıkar. Üçlü averajda 3 takımın tamamen eşit halde olması durumunda, genel averaj devreye girer.

ı. Sayı sonrası, mola veya faullerin ardından oyun “CheckBall” sistemiyle başlar. Topun dışarı çıktığı durumlarda ise; topun çıktığı yerden oyun başlatılır.

i.Bir takım; rakibinin hücumusırasındatopu kazanması halinde,topu3 sayı çizgisinin dışına çıkarmadan sayı bulamaz. Topun 3 sayı çizgisi dışına çıkarmadan kazanılansayı,rakibe yazılır. Oyun, ihlali yapan takım ile başlar.

 1. Molayı sadece takım kaptanı alabilir.

k.Takımların her müsabaka için, 2 mola hakkı vardır. Mola süresi 30 saniyedir.

l.Müsabaka başlangıcında, müsabaka hakemi her iki kaptanı yanına davet eder ve yazı-tura atışı gerçekleştirir. Atışı kazanan takım kaptanının seçeceği bir oyuncusu, 3 sayı çizgisinin arkasından atış yapar. Kullanılan atış başarılı olursa kendi takımıolmaz ise, rakip takım müsabakaya başlar.

 1. Takımlar müsabakadan 5 dakika önce ısınma hakkına sahiptir.

n.Müsabaka süresi 20 dakikadır ve oyundaki duraksamalarda süre durdurulur.

 1. Sayı yiyen takım, oyuna 3 sayı çizgisi dışından başlar.

ö.Paylaşılamayan top durumunda hücum hakkı savunma takımına verilir.

 1. p. Oyun Checkball sonrası direkt olarak başlar.
 2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ.
 3. Her takımın kadrosu en az 4, en çok 10 kişiden oluşur.
 4. Müsabakalar 4 oyuncudan kurulu takımlar ile gerçekleştirilir. Her takım yedek kulübesinde en fazla 6 oyuncu bulundurabilir ve kadrosu en fazla 10 oyuncudan oluşabilir. Turnuva boyunca kadro dışı oyuncu oynatamaz.
 5. TekPota Basketbol Ligi’nde yer alacak katılımcı şirketlerintakım oyuncularının, turnuva başlangıç tarihinden itibaren geriye dönük en az 2 aylık sigortalı çalışanı olması gerekmektedir.
 6. Grup şirketleri Tek Pota Ligi’ne birbirinden bağımsız olarak katılabilecekleri gibi isterlerse beraber katılabilirler. Grup şirketleri; birleşmeleri halinde, organizasyonda çatı grubun adıyla yer alabilecekleri gibi markalarını da kullanabilirler. Bağımsız katılmaları halinde ise bu takımlar ayrı gruplarda yer alır.
 7. İki şirket, birleşerek etkinliğe katılım gösterebilir. Bu durumda katılımcı takımın adı iki şirketin birleşmesi ile oluşabilmekle beraber, sadece bir isimle de katılabilirler. Bu durumda kadrodaki oyuncuların iki firmadan birinde çalışıyor olmaları gerekir.
 8. Katılımcı şirketler, 10 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde stajyer ve taşeron firma çalışanlarını bulunduramazlar.

g.Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur.Takımlar kadrolarında kadın veya erkek oyuncu bulundurabilirler. 

 1. h. Katılımcı şirketler,oyuncu kadrosunda franchiselarının çalışanlarını oynatabilir. Bu durumda iki şirket arasındaki franchising sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.

i.Katılımcı şirketlerin,kadroların da bulunan bir oyuncunun etkinlik devam ederken işten ayrılması durumunda, oyuncununtakımındaki varlığı otomatik olarak son bulur. Takım, bu durumu MerkezDisiplin Kuruluna bildirerek söz konusu oyuncuyu kadrodan çıkartmak ve bir daha oynatmamak zorundadır. Bu durumda bulunan bir oyuncunun söz konusu takımile bir müsabakaya katılması halinde, ilgili takıma o müsabaka için hükmen mağlubiyet cezası uygulanacaktır.

 

 

 

 1. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ
 2. Tek Pota Basketbol Ligi müsabakaların da, takımların oyun alanına forma ile gelme zorunluluğu vardır.Müsabaka hakemi tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması nedeniyle karışıklık olabileceği kanaatine varılması halinde, müsabaka hakeminin gerçekleştireceği kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar.

b.Müsabaka öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.

c.Sporcu sağlığını tehlikeye sokabilecek takıları takmak yasaktır. ( Gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

d.Müsabakalar, Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel basketbol toplarıyla oynanacaktır. 

 

 1. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
 2. Müsabakalar da,oyuncu değişikliği sınırı yoktur. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, saha koordinatörünün yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda müsabaka hakeminin kontrolünde oyuncu değişikliğigerçekleştirilir.

b.Müsabaka hakeminden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılabilmesi için önce müsabaka hakeminin izni, sonra da oyunun durması beklenir.

c.Oyundan çıkan oyuncu,tekrar oyuna dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun, müsabaka hakeminin izni olmadan sahaya girmesi durumunda müsabaka hakemi oyunu durdurur ve bu oyuncunun takımı aleyhine teknik faul verir.

 

 1. HAKEMLER
 2. Tek Pota Ligimüsabakaları, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Müsabaka hakemlerinin, oyun ile ilgili kararları nihai kararlardır.
 3. Hakemler ve saha koordinatörleri müsabaka boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Müsabaka hakemlerinin oyun alanı içi ve dışı ile ilgili verdikleri kararlar tartışılamaz. Müsabaka hakemlerini tayin etme yetkisi tamamıyla, Tek Pota LigiMerkezDisiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.
 4. Müsabaka hakemi herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

 

 1. TEK POTA LİGİ DİSİPLİN KURULU
 2. Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu, Tek Pota Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Haftanın bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir.
 3. Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu aldığı kararları, ilgili takımkaptanlarına veya oyunculara,www.tekpotaligi.comresmi web sayfasında bulunan ceza tahtası bölümünden duyurur ve e-mail yoluyla  tebliğ eder.
 4. Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu, cezai uygulamalarında oyuncu ve takımların disiplin geçmişlerini göz önünde bulundurur.
 5. d. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitimine müteakip, en geç 15 dakikaiçerisinde [email protected]mail adresine gönderecekleri dilekçe ile Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu’nayapmalarıgerekmektedir. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

e.Bir müsabakaya herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (Müsabaka hakemi sakatlığın önemine onay vermelidir.) devam edilememesi durumunda, müsabaka tatil edilir.İlgili müsabaka; Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir gün ve saat de, kaldığı şekli ile başlatılaraktamamlanır.

 1. Bir müsabakanın disiplin veya güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda, müsabaka Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilir. Kurul, gerekli incelemeleri yaparak; müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen mağlubiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezası veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.

g.Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

h.Tek Pota Ligi’n de mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin hal ve hareketlerinden sorumludur. Müsabaka raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlileri,müsabaka hakemleri, rakip oyuncu veya taraftarlarına karşı sportmenlik sınırını aşan tutumu ile oyun alanı için belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Merkez Disiplin Kurulunun ilgili seyirciler ile takım arasında bağlantı olduğunu saptaması halinde; gereli disiplin cezası ilgili takıma uygulanır. Ayrıca katılımcı şirket, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin  etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

 

 1. YAPTIRIMLAR VE İHRAÇ

a.Takımlar, müsabaka başlangıç saatinde en az 2 oyuncusuyla, oyun alanı içerisinde hazır olmalıdır. Aksi bir durumda, ilgili takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

 1. Oyundan diskalifiyeler halinde takımlar oyunu iki oyuncu ile bitirebilir.

c.Müsabaka sırasında, bir takımın oyuncu sayısının bire düşmesi halinde müsabaka tatil edilir. Müsabaka sonucu, oyuncu sayısı bire düşen takım aleyhine hükmen mağlubiyet ile tescil edilir.

d.Tek Pota Liginde net bir hücum süresi bulunmamakla birlikte, müsabaka hakemi bir takımın fair-play ölçütleri dışında, kasten zaman geçirdiği kanaatine vardığında önce ilgilitakımı ikaz eder, tekrarı halinde topun rakibe verilmesi kararına hükmeder.

 1. Serbest atışlarsonucu atılan basketler de, 1 sayı kazanılır.
 2. Atış sırasında yapılan faullerde, 1 serbest atış hakkı kazanılır.
 3. Bir takım 4. faulden sonra yaptığı her faulde, rakip takım 1 serbest atış hakkı kazanır.

h.Faulün yapılması rağmen; atışın basket ile sonuçlandığı durumda, 1 serbest atış hakkı kazanılır.

ı.Bir takımın; centilmenlik dışı faul veya teknik faul yapması durumunda, rakip takım 1 serbest atış kullanır ve ardından oyuna başlar.

i.Müsabaka içerisinde 4faul yapan oyuncu oyundan diskalifiye olur. Diskalifiye olan oyuncunun yerine, yedek kulübesindeki bir arkadaşı oyuna girebilir. Fakat diskalifiye olan oyuncu, bir daha oyuna dâhil olamaz.

j.Hükmen mağlubiyet cezası ile sonuçlanan müsabakaların organizasyondaki karşılığı, müsabakanın ceza uygulanan takımın aleyhine 20-0 mağlubiyeti ile tescildir.

 

 1. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI:
 2. Tek Pota Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesine aittir.
 3. Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesi, Tek Pota Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
 4. Tek Pota Ligi’ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.
 5. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş müsabakayerini,tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olanen kısa sürede bilgilendirilecektir.
 6. Organizasyona katılantüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.
 7. Organizasyon komitesi,açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 8. Organizasyonla ilgilihaberler, duyurular, müsabaka sonuçlarıvemüsabaka programları gibi bilgilerwww.tekpotaligi.comresmiweb sayfasında yayınlanacaktır.
 9. www.tekpotaligi.comdayayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır. Takip etmemelerinedeniyle doğacak zararlardan, organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.
 10. Tek Pota LigiMerkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezası veya müsabakadan men cezası uygulanan takım ile oyuncular, maddi veya manevi herhangi bir hak iddia edemez.

 

 1. SAĞLIK
 2. Tek Pota Ligi’ne katılan tüm oyuncular sağlıkkonusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.
 3. 45 yaşından büyük kişilerin, doktordan aldığı “spor yapabilir” şeklindeki sağlık raporunu beyan ederek müsabakalara katılmasında herhangi bir problem yoktur. Sağlık  raporu beyan edilmediği takdirde OrganizasyonKomitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.
 4. OrganizasyonKomitesisağlıkla ilgili konularda; takımların tedbir almaması ve öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların veya oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

 

 1. GÜVENLİK
 2. Organizasyona katılan tüm takımlargüvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
 3. Katılımcılarınkendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c.Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.