Kurallar Belli Oldu

TEK POTA LİGİ TALİMATI (EK 1)

1. GENEL İŞLEYİŞ

a.       Gruplar 5’li olarak organize edilir ve gruplarda ilk 4 sırayı alan takımlar bir üst tura çıkar. Sıralamada puanların eşit olması durumunda öncelikle takımların kendi arasındaki averaja, onlar da eşitse genel averaja bakılacaktır.

b.      Grup maçlarında galibiyet 2, mağlubiyet 1 puandır.

c.       Gruplardan çıkmayı başaran takımlar tek maç üzerinden sırasıyla Çeyrek Final, Yarı Final ve Final maçı oynayacaktır.(Gerektiğinde Play Off maçları da oynanacaktır.)

d.      Takım kadro sayıları maksimum 10’dur.

e.      Maçlar hafta içi günleri saat 18.00 ile 23.00 arasında oynanacaktır. Organizasyon Komitesi olağanüstü durumlarda diğer günlerde ve saatlerde de maç oynatabilir.

f.        3 sayı çizgisi ve içinden atılan tüm basketler 1 sayıdır.

g.       3 sayı çizgisinin dışından atılan tüm basketler 2 sayıdır.

h.      Sürenin eşitlikle sonuçlanması durumunda: Yalnızca o an oyunda olan oyuncuların katılımıyla her iki takım 4′er faul atışı yapar. Fazla faul atan galip gelir. Eşitlik bozulmazsa başa döner ve tekli faul atışları sonucu belirler.

i.        İki takımın puanlarının eşit olması durumunda iki takımın aralarında yapmış olduğu maça bakılır. İkili averajda üstün olan yukarı çıkar. İki takımın gruptaki maçları berabere bitmişse o maç sonundaki serbest atışlarda galip gelen üste çıkar. Üçlü averajda 3 takım tamamen denge halinde ise genel averaj devreye girer.

j.         Sayı sonrası, mola veya faullerin ardından maç “Check Ball” sistemiyle start alır. Topun dışarı çıktığı durumlarda ise çıktığı yerden oyuna sokulur.

k.       Bir takım hücum yaptığı esnada rakip takım topu kaptığı takdirde 3 sayı çizgisinin dışına çıkarmadan sayı bulamaz. Bulduğu takdirde sayı ve top rakibe geçer.

l.        Molayı sadece takım kaptanı alabilir.

m.    Her takımın maç başı mola sayısı 1’dir. Mola süresi 30 saniyedir.

n.      Oyunun başında hakem 2 kaptanı yanına çağırarak yazı-tura atışı yapar. Kazanan takımın seçeceği herhangi bir oyuncusu 3 sayı çizgisinin arkasından atış yapar. Atış başarılı olursa kendi takımı, olmazsa rakip takım maça başlar.

o.      Takımlar maçtan 5 dakika Önce ısınma hakkına sahiptir.

p.      Maç süresi 15 dakikadır ve oyundaki duraksamalarda süre de durdurulur.

q.      Sayı yiyen takım oyuna 3 sayı çizgisi dışında başlar.

r.        Paylaşılamayan top durumunda hücum hakkı savunma takımına verilir.

s.       Oyun check-ball sistemiyle başlar.

2. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a.       Tek Pota Basketbol Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu vardır.Hakem tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması kanaati getirilmesi halinde kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar.

b.      Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.

c.       Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

d.      Müsabakalar Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel basketbol toplarıyla oynanacaktır.

3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a.     Tek Pota Ligi’ne 18 yaş üstündekiler katılabilir. 18 yaşını doldurmamış oyuncular, velilerinin yazılı izni dâhilinde katılabilirler.   Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesi’ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak  Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Aldatmaya yönelik davranışın öğrenildiği an ilgili oyuncu derhal ligden ihraç edilir.

b.     Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.
Takımlar 4’er oyunculardan kurulu şekilde oynanır. Her takım yedek kulübesinde en fazla 4 oyuncu bulundurabilir ve kadrosu en fazla 10 oyuncudan oluşabilir. Turnuva boyunca kadro dışı oyuncu oynatamaz.
Tek Pota Ligi’ne katılan bütün takımların oyuncuları, basketbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a.       Oyuncu değişikliği sınırı yoktur. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, saha koordinatörünün yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır.

b.      Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da oyunun durması beklenir.

c.       Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur ve bu oyuncunun takımı aleyhine teknik faul verir.

5. HAKEMLER

a.     Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
b.     Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Tek Pota Ligi Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.
c.     Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

6. TEK POTA LİGİ DİSİPLİN KURULU

a.    Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu, Tek Pota Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır.  Haftanın bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir.
b.    Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara,www.tekpotaligi.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur ve e-mail yoluyla  tebliğ eder.
c.     Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
d.     Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitiminden başlayarak en geç 48 saat  içerisinde Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu’na, [email protected]  adresine gönderecekleri dilekçe ile yapmak zorundadırlar. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.
e.     Bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.
f.       Bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu’ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.
g.     Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.
Takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili cezayı ilgili takıma verir.

7. YAPTIRIMLAR VE İHRAÇ

a.       Maç saatinde sahada en az 2 oyuncu ile maçta hazır bulunmayan takım Hükmen mağlup sayılır.

b.       Oyundan diskalifiyeler halinde takımlar oyunu iki oyuncu ile bitirebilir.

c.       Tek oyuncu kalınca maç karşı takımın lehine bitirilir.

d.       Tek Pota Liginde net bir hücum süresi bulunmamakla birlikte, hakem bir takımın fair-play ölçütleri dışında, kasten zaman geçirdiği kanaatine vardığında önce takımı ikaz eder, tekrarı halinde topun rakibe verilmesi kararına hükmeder.

e.      Serbest atışların karşılığı 1 sayıdır.

f.         Atış halinde yapılan faullerde 1 serbest atış yapılır

g.        Bir takımın yaptığı her 4. faulden sonra yaptığı her faulde rakip 1 serbest atış yapar.

h.       Basket geçerli ve faul durumunda 1 serbest atış yapılır.

i.        Centilmenlik dışı faul veya teknik faullerde faul yapılan takım 1 serbest atış kullanır ve ardından oyuna başlar.

j.        Maç içerisinde 3 faul yapan oyuncu diskalifiye olur, yedek kulübesindeki bir arkadaşıyla yer değiştirir ve bir daha oyuna dahil olamaz.

k.       Hükmen mağlubiyet durumunda skor 10-0 olarak tescil edilir.

8. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI:

a.       Tek Pota Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesine aittir.

b.       Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesi, Tek Pota Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c.        Tek Pota Ligi’ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d.      Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.

e.      Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.

f.        Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g.       Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.tekpotaligi.com’da yayınlanacaktır.

h.       www.tekpotaligi.com’da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

i.        Tek Pota Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

9. SAĞLIK

a.       Tek Pota Ligi’ne katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b.      45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde Tek Pota Ligi Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c.      Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

10. GÜVENLİK

a.       Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b.       Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c.       Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.