Kurallar

4×4 TEK POTA LİGİ TÜRKİYE FİNALLERİ OYUN KURALLARI
a. Tek Pota Ligi Türkiye Finalleri, Tek Pota Ligi’ni illerinde şampiyon olarak tamamlayan takımların katılmaya hak kazandığı ve Türkiye’nin En İyi Kurum Basketbol takımının belirlendiği turnuvadır.
b. Tek Pota Ligi Türkiye Finallerinde yer alacak katılımcı şirketlerin takım oyuncularının, finallerin başladığı 17 Nisan 2023 tarihinden itibaren geriye dönük en az 2 aylık sigortalı çalışanı olması gerekmektedir.
c. Müsabakanın başında, sayı sonrasında, mola veya faullerin ardından oyun “Check Ball” sistemiyle başlar. Topun dışarı çıktığı durumlarda ise; topun çıktığı yerden oyun başlatılır.
d. Müsabaka süresi 15 dakikadır ve oyundaki duraksamalarda süre durdurulur.
e. Sayı yiyen takım, oyuna 3 sayı çizgisi dışından başlar.
f. Bir takım; rakibinin hücumu sırasında topu kazanması halinde, topu 3 sayı çizgisinin dışına çıkarmadan sayı bulamaz. Topun 3 sayı çizgisi dışına çıkarmadan kazanılan sayı rakibe yazılır. Oyun, ihlali yapan takım ile başlar.
g. Paylaşılamayan top durumunda hücum hakkı savunma takımına verilir.
h. Takımların her müsabaka için, birer mola hakkı vardır. Mola süresi 1 dakikadır.
i. Sürenin eşitlikle sonuçlanması halinde; müsabaka sonunda oyun alanında olan oyuncuların katılımıyla her iki takım 4 adet serbest atışı kullanır. Serbest atışlar sonucunda, daha fazla atış gerçekleştiren takım müsabakayı kazanır. Eşitliğin bozulmaması halinde; seri serbest atışlar (Tekli serbest atış) ile sonuç belirlenir.
j. Grup müsabakalarında galibiyette 2, mağlubiyet 1 puan kazanılır.
k. 3 sayı çizgisi ve içerisinden atılan tüm basketler de 1 sayı kazanılır.
l. 3 sayı çizgisinin dışından atılan tüm basketlerde 2 sayı kazanılır.
m. İki veya daha fazla takımın puanlarının eşit olması halinde, eşit puandaki takımlar arasında yapılan maçlardan oluşturulan puan tablosu sonucunda üstün olan üste çıkar. Bu sistemde de eşitlik sürer ise genel averaj devreye girer.
n. Türkiye Finallerine katılan takımlar 2 ayrı gruba bölüneceklerdir. Gruplarında ilk sırayı alan takımlar direkt olarak Final Four’a yükselirler. Gruplarını ikinci ve üçüncü sırada tamamlayan takımlar ise Play-off oynamaya hak kazanırlar.
o. Play-off’lar ve Final-Four; tek müsabakalı eliminasyon sistemiyle oynanırlar.
p. Yukarıda yazılı olmayan tüm hususlarda Tek Pota Ligi’nin genel talimatnamesi geçerlidir.